Vítězství v Brně pro mě bylo výjimečné, vzpomíná Dovizioso. Přestup do aut nezavrhuje

Své vítězství z Velké ceny České republiky 2018 považuje za výjimečné a je podle něj velká škoda, že už na Masarykově okruhu v Brně MotoGP nezávodí. Potenciální přestup do automobilových závodů nechce zavrhovat. Mimo jiné i to prozradil v exkluzivním rozhovoru pro server MotorMix trojnásobný vicemistr MotoGP Andrea Dovizioso, který se o víkendu rozloučil v Misanu se svou kariérou.

Během své kariéry v MotoGP, kteoru zahájil v roce 2018, se Italovi podařilo vyhrát celkem 15 závodů. Jednou vystoupal na nejvyšší stupeň také v České republice. Na Masarykově okruhu v Brně triumfoval jakožto jezdec Ducati v roce 2018 poté, co v závěru ustál nápor Marca Márqueze s Jorgem Lorenzem. Toto prvenství se u Doviziosa rozhodně neřadí jen mezi "jedno z mnoha".

"Automotodrom Brno byl jednou z nejnáročnějších tratí v kalendáři. Byla velice dlouhá a také široká a jet tady konkurenceschopně bylo vážně obtížné. Mně se tu ale párkrát zadařilo a v roce 2018 jsem tu dokonce vyhrál. Bylo to tedy úžasné a výjimečné. Zvítězit v Brně, to bylo více než jen obyčejné vítězství," vzpomíná šestatřicetiletý jezdec.

Současně ho mrzí, že Masarykův okruh už součástí kalendáře není: "Je to velká škoda, že už se v Brně nezávodí. Ta trať a celý ten areál, to bylo ohromné a úžasné," dodává.

Zatímco dříve byl pro motocyklové fanoušky symbolem atraktivních závodů Automotodrom Brno, v posledních letech tuto roli přebírá Autodrom Most. Ten láká zejména mistrovstvím světa superbiků, které zde závodí od loňského roku. Pokud jde ale o MotoGP, nemyslí si Dovizioso, že by byl severozápad Čech vhodným místem pro pořádání velké ceny.

"Most znám, v roce 2001 jsem tu závodil při mistrovství Evropy. Myslím si ale, že tento okruh je příliš malý na to, aby na něm mohlo jezdit MotoGP," říká upřímně.

Nikdy neříkej nikdy

Dovizioso rovněž dal najevo, že jeho víkendový start v Misanu bere nejen jako svůj poslední závod MotoGP, ale také jako poslední závod své motocyklové kariéry vůbec. V poslední době ale není vůbec ničím neobvyklým, že se motocykloví závodníci přesouvají ze dvou kol na čtyři, tedy do automobilových závodů. Zmínit můžeme například přesun Valentina Rossiho do GT World Challenge Europe, letošní starty Daniho Pedrosy v seriálu Lamborghini Super Trofeo nebo účast Carlose Checy na Rallye Dakar. Lákala by tedy Doviziosa podobná kariérní změna?

"Nikdy neříkej nikdy. V budoucnu bych se samozřejmě něčemu věnovat chtěl. Momentálně ale žádný přesný plán nemám," nechce si zavírat dveře.

Automobilové závody by ovšem pro Doviziosa nebyly ničím novým. Nějaké zkušenosti už s nimi totiž má. V roce 2016 si ve Valencii vyzkoušel závody Lamborghini Super Trofeo. Zde tehdy odjel jednak závěrečný podnik evropského seriálu, ale také světové finále. Zazářit se mu podařilo zejména v prvním závodě evropského šampionátu, ve kterém vyhrál třídu Pro-Am. Při první jízdě světového finále Pro-Am navíc bral druhou pozici.

Druhá a dosud poslední Doviziosova zkušenost s automobilovým závoděním přišla v roce 2019 v Misanu. Tehdy nastoupil do podniku DTM, kde u stáje WRT zaskakoval za Pietra Fittipaldiho. V prvním závodě nebyl daleko od bodované desítky. Dojel totiž na 12. příčce. Druhá jízda mu přinesla 15. místo.

Foto: Automotodrom Brno

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.