Česko letos bez WTCR. Mostecký podnik byl zrušen kvůli nouzovému stavu

Nová sezona světového poháru cestovních vozů WTCR na Autodromu Most nezačne. Podnik musel být zrušen kvůli nouzovému stavu, který byl v Česku vyhlášen kvůli efektivnější péči o uprchlíky z Ukrajiny. Z logistických důvodů se nebude moci uskutečnit ani v náhradním termínu.

Světový pohár v závodech cestovních vozů měl letos podruhé zavítat do Mostu. Na severozápadě Čech se měl uskutečnit úvodní podnik sezony, který byl na programu v termínu 9.-10. dubna. Nakonec se tak ale nestane. Důvodem je nouzový stav, který od 4. března v České republice platí, aby mohlo být efektivněji postaráno o uprchlíky přicházející z válkou sužované Ukrajiny.

"Rozhodnutí zrušit závod v České republice takto narychlo je samozřejmě smutné a jsme si dobře vědomi toho, jaké komplikace a nepříjemnosti to způsobí nejenom týmům a dalším zainteresovaným osobám, ale také fanouškům. Musíme ale přijmout, že na světě jsou momentálně důležitější věci než sport. Bylo zásadní rozhodnout co nejdříve, abychom nemuseli podnik rušit na poslední chvíli, kdyby náhodou byl nouzový stav prodloužen (minimálně bude trvat 30 dní - pozn. red.)," uvedl ředitel WTCR Jean Baptiste-Ley.

Vstupné bude vráceno

Závody WTCR v Mostě nebude možné odjet ani v pozdější fázi roku, a to z logistických důvodů. Fanoušci, kteří si již koupili vstupenky, se ale nemusejí bát, že by o své peníze přišli. Představitelé okruhu totiž ujistili, že vstupné všem vrátí. Současně doufá, že se Autodrom Most v budoucnu do kalendáře seriálu vrátí.

"Divákům, kteří si již zakoupili vstupenky, bude vstupné vráceno. Věříme, že se WTCR v budoucnu do Mostu vrátí, protože smlouva byla podepsána jako víceletá," stojí na sociálních sítích Autodromu Most.

Zrušení mosteckého podniku tak znamená, že nová sezona WTCR nyní odstartuje o víkendu 7.-8. května v ulicích francouzského Pau. Kromě podniku v Mostě byl definitivně zrušen také závodní víkend v ruském Soči. Momentálně tak kalendář čítá osm podniků. Pořadatelé ale nevylučují, že se jim podaří uspořádat také náhradní závody za Česko a Rusko.

Loňského podniku WTCR v Mostě se na divokou kartu zúčastnil i domácí závodník - Petr Fulín. Plzeňský rodák byl i letos považován za jednoho z kandidátů na zisk divoké karty. Tím dalším byl jediný český pilot F1 v historii Tomáš Enge. Ještě před zrušením podniku ale oba možnost startu v něm vyloučili. Oba totiž budou o víkendu 9.-10. dubna přítomni při úvodním podniku ESET Cupu na Hungaroringu. Zatímco Enge se zde objeví s týmem RTR Projects, Fulín se svou vlastní stájí Fullinrace Academy.

Úvodní foto: FIA WTCR

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.