Dennis Waszek sahal po celkovém vítězství v polské vytrvalosti

Český závodník Dennis Waszek měl se svým spolujezdcem Gregorem Zsigem při vytrvalostním závodě ESET Cupu v Poznani na dosah celkové vítězství. Nakonec se museli spokojit se druhou příčkou.

Sobotní program ESET Cupu v Poznani tradičně uzavřel hodinový vytrvalostní závod. Zatímco předchozí jízdy dne byli jezdci schopni odjet na suchu, před vytrvalostním kláním se v Polsku spustil déšť, který se postaral o téměř hodinový odsun startu. Pak se přeci jen začalo, prvních osm minut ale jezdci strávili za zpomalovacím vozem. Ten se později na trati objevil ještě dvakrát kvůli různým incidentům.

Start musel být kvůli silnému dešti odložen. Foto: Petr Frýba

Z českých závodníků se ve vytrvalosti umístil nejvýše Dennis Waszek. Ten nastoupil mimo jiné i s BMW M6 GT3 stáje Trevor Racing, kde tvořil posádku s Gregorem Zsigem. V páteční kvalifikaci si dvojice vyjela pro start závodu druhou příčku jak celkově, tak v GT3. A stejného výsledku dosáhla také v závodě.

Dlouho to ale vypadalo, že by Zsigo s Waszkem mohli v rámci ESET Cupu dokonce vyhrát. Polák Marcin Jedlinski, který startoval z pole position, se totiž ihned po startu roztočil, čímž pustil BMW stáje Trevor Racing do čela. Během druhého pobytu zpomalovacího vozu na trati se ale vůz Trevor Racingu roztočil, což umožnilo Jedlinskému vrátit se na první místo. Zde poté pilot Olimp Racingu zůstal až do konce a Zsigo s Waszkem se museli spokojit se druhou příčkou.

Jedlinski zvítězil i přesto, že kromě již zmíněných postartovních problémů se dostal během závodu do potíží ještě několikrát. Nejednou vycestoval mimo trať, ocitl se v dalších hodinách, kolidoval s vozem závodícím v rámci polského šampionátu nebo obdržel penalizaci průjezdu boxy. Později se ukázalo, že za jeho problémy stálo poškozené levé zavěšení a poničený ráfek.

Dennise Waszka jsme ale ve vytrvalosti neviděli pouze za volantem BMW M6 GT3 týmu Trevor Racing. Usedl totiž také do Lamborghini stáje Duck Racing. I zde se měl původně střídat s Gregorem Zsigem. Nakonec se ale vrátil k původnímu plánu a startoval s ním jeho otec Boleslav Waszek. Dvojice obsadila v rámci ESET Cupu celkové sedmé místo a současně zvítězila v kategorii GTC, kde startovala z účastníků ESET Cupu jako jediná.

V akci se ukázala i stáj RTR Projects s vozem KTM X-Bow GT4, která v obou předchozích vytrvalostních závodech na Hungaroringu a na Slovakiaringu ovládla s dvojicí Matěj Pavlíček a Erik Janiš hodnocení GT4. V Poznani ale brněnská stáj, která tentokrát nasadila po boku Matěje Pavlíčka Tomáše Engeho, poprvé poznala chuť porážky. Enge a Pavlíček totiž podlehli Ferenci Ficzovi ze stáje Trevor Racing a skončili v GT4 druzí.

Spoustě účastníků se během vytrvalostního závodu nevyhnuly problémy. Výjimkou nebyla ani stáj RTR Projects. Foto: Petr Frýba

Nastoupila i závodnice stáje Buggyra Racing Yasmeen Kolocová s vozem Renault Clio. Pro tu závod šťastně neskončil, když po havárii, která zapříčinila druhý výjezd zpomalovacího vozu, nedojela. Přesto ale byla klasifikována a jako jediná účastnice ovládla hodnocení Clio Cupu.

Yasmeen Kolocová sice do cíle závodu nedojela, přesto ale zvítězila. Foto: Petr Frýba

Výsledky vytrvalostního závodu v rámci hodnocení ESET Cupu: 1. Marcin Jedlinski (Polsko, Olimp Racing, Mercedes-AMG GT3, 1. v GT3) 27 kol, 2. Gregor Zsigo – Dennis Waszek (Slovensko – Česká republika, Trevor Racing, BMW M6 GT3, 2. v GT3) +1 kolo, 3. Adam Puciata – Adam Bougsiaa (Polsko - Polsko, BTC Maszyny Racing, Audi RS3 LMS TCR, 1. v TCR) +1 kolo… 5. Matěj Pavlíček – Tomáš Enge (Česká republika – Česká republika, RTR Projects, KTM X-Bow GT4, 2. v GT4) +2 kola, 7. Dennis Waszek – Boleslav Waszek (Česká republika – Česká republika, Duck Racing, Lamborghini, 1. v GTC) +4 kola, 9. Yasmeen Kolocová (Spojené arabské emiráty, Buggyra Racing, Renault Clio Cup, 1. v Clio Cupu) +13 kol.

Úvodní foto: Petr Frýba

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.