Galáš zažil vydařený konec sezony TCR Europe. Příští rok by se chtěl vrátit

Závěrečný podnik letošní sezony TCR Europe ve španělské Barceloně Jáchymu Galášovi vyšel. Český závodník si z něj i přes obtížný začátek víkendu odnesl dvě bodovaná umístění. Zatímco v prvním závodě skončil patnáctý, ve druhém šestý a dosáhl tak svého druhého nejlepšího výsledku v sezoně. Do šampionátu by se rád vrátil i příští rok.

Na okruhu ve španělské Barceloně o víkendu vyvrcholila letošní sezona seriálu TCR Europe. Ve startovní listině ani tentokrát nechyběl Jáchym Galáš. Na českého závodníka znovu nečekal snadný úkol. S katalánskou tratí měl totiž před začátkem víkendu zkušenosti pouze ze simulátoru a představil se na ní vůbec poprvé, ostatně tak jako na většině okruhů, které byly součástí letošního kalendáře TCR Europe.

Komplikovaný začátek

Před tím, než přišla na řadu kvalifikace a závody, měl Jáchym na seznámení s tratí pouze dva páteční volné tréninky. Ty ale u něj neproběhly hladce. V poznávání nového prostředí ho totiž omezovaly technické problémy.

"V Barceloně jsem byl poprvé. Ani jsem tam předtím netestoval. Měl jsem se tedy co učit. No a aby toho nebylo málo, tak mi v prvním tréninku praskl po třech kolech chladič. Asi si tedy dovedete představit, jak mi bylo, když jsem měl jenom druhý trénink na to, abych se trať naučil a pak jsem šel rovnou do kvalifikace," popisuje Galáš obtížnou situaci, se kterou se musel na začátku víkendu vypořádat.

Příliš velká spokojenost navíc u českého jezdce nepanovala ani po sobotní kvalifikaci, ve které zajel čtrnáctý čas: "Mrzelo mě, že jsme se nedostali do druhé části. Chyběl nám jenom kousek. Po celou sezonu to byl ten samý příběh. Hodně ztrácíme na rovinkách a to udělalo ten výsledný rozdíl," uvedl.

Druhý nejlepší výsledek v sezoně a další nováčkovské vítězství


Po kvalifikaci se už ale Jáchymova situace začala obracet k lepšímu. V sobotním prvním závodě si sice oproti své startovní pozici o jedno místo pohoršil, na bodovaných pozicích se ale udržel. Obsadil totiž 15. příčku, která mu vynesla jeden bod. V hodnocení nováčků skončil druhý.

Pro nedělní závod byla Jáchymova výchozí pozice o něco lepší než v sobotu. Díky absenci Mikela Azcony, který si sobotním vítězstvím zajistil titul šampiona a mohl se tak přesunout do Mostu na závody WTCR, se totiž posunul o jednu příčku a startoval jako třináctý.

Pod šachovnicovou vlajkou projel jako devátý. Poté ale došlo k vyloučení původně druhého Isidra Callejase za to, že jeho vůz neprošel vážením. Čtvrtý Sami Taoufik se šestým Jimmym Clairetem zase dostali třicetisekundové penalizace za kolize. Galáš se tak v konečných výsledcích posunul na šesté místo, které znamenalo po páté příčce ze druhého závodu na Nürburgringu jeho druhý nejlepší výsledek v sezoně. Kromě celkové šesté příčky ale v neděli dosáhl i na vítězství mezi nováčky. V této klasifikaci letos triumfoval již počtvrté.

"Začátek byl v obou závodech dost hektický. Pro TCR Europe je to v prvních kolech obvyklé. Došlo ke spoustě strkanicím. Jsem rád, že se mi je podařilo přežít a občas na nich dokonce i vydělat. Například ve druhém závodě přede mnou bojovali velmi tvrdě dva jezdci. Pak kolidovali a tak jsem se posunul. Zejména ze šestého místa jsem hodně nadšený,“ zhodnotil Galáš své vystoupení v barcelonských závodech.

Cílem je návrat

Po skončení víkendu se Jáchym nechal slyšet, že by v TCR Europe rád pokračoval i v sezoně 2022: "Kdysi jsem řekl, že mým kariérním cílem by bylo zazávodit si alespoň jednu sezonu v TCR Europe. To se mi nyní podařilo, takže z tohoto pohledu jsem spokojený. Dosáhl jsem, co jsem chtěl. Rád bych se ale do TCR Europe vrátil i příští rok."

Jeho první kompletní sezona v této sérii pro něj skončila celkovým sedmnáctým místem. Na své konto nasbíral celkem 63 bodů. V nováčkovském hodnocení skončil s 94 body na druhé příčce.

Úvodní foto: TCR Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.