Příprava na druhý Dakar začíná. Kolocová má před sebou první závod s vozem kategorie T1

Aliyyah Kolocová okusí tento víkend opět něco nového. V Jižní Africe si poprvé zazávodí s vozem kategorie T1. Pro Kolocovou půjde o začátek přípravy na nadcházející Rallye Dakar, kterou chce odjet právě s autem zmíněné specifikace.

K premiéře za volantem tohoto vozu dojde při podniku Sugarbelt 400. Ten bude o víkendu hostit druhé letošní dějství jihoafrického šampionátu v dálkových rallye. Kolocová pojede s autem vyrobeným v dílnách společnosti Red-Lined, se kterou bude Buggyra v této sérii spolupracovat. Vůz ponese název Buggyra Racing VK50.

Na novou výzvu se sice Aliyyah těší, přiznává však, že je trochu ve stresu: „Před několika týdny jsem s vozem absolvovala pouhé dva dny testování, takže jsem trochu nervózní. Ale hlavně se těším,“ říká loňská šampionka blízkovýchodního poháru FIA v cross-country bajách.

Umístění ovšem nebude pro dceru Martina Koloce o víkendu to nejpodstatnější: „Všechno je pro mě hodně nové, takže závod bereme spíše jako cestu k získání zkušeností s autem, než abychom se příliš soustředili na výsledek,“ dodává.

Podnik Sugarbelt 400 nebude jediným letošním startem Kolocové v jihoafrickém šampionátu. V plánu jsou totiž i další podniky. Ty by ovšem neměla absolvovat jenom s vozem kategorie T1, ale i s autem té vůbec nejvyšší třídy na scéně dálkových rallye, a sice T1+. Premiéra s tímto autem by se měla odehrát v srpnu. Vrchol přijde v lednu, kdy by Kolocová měla v rámci kategorie T1 odjet i slavnou Rallye Dakar.

Na první start Aliyyah Kolocové ve voze T1 se těší i její otec Martin Koloc: „V Jižní Africe jsme s našimi kamiony začali závodit před 20 lety. To, že jsme se teď vrátili a dali Aliyyah poprvé ochutnat závodění v T1, je pro ni úžasná příležitost. Také nás moc těší, že můžeme spolupracovat s Red-Lined, protože mají obrovské zkušenosti s přípravou vozů T1. Dálkové rallye v Jižní Africe jsou notoricky známé svou obtížností a náročností. Pro Aliyyah je to skvělá příležitost učit se zde závodit s tak zkušeným týmem,“ říká šéf Buggyry.

Jihoafrické mistrovství v dálkových rallye bude již třetím šampionátem, ve kterém se letos Kolocová objeví. S lehkým prototypem Can-Am už absolvovala úvodní dva podniky MS v dálkových rallye – Rallye Dakar a Abú Zabí Desert Challenge. Zatímco při dakarské premiéře skončila třicátá třetí, v Abú Zabí se jí dařilo více. Mezi účastníky mistrovství světa totiž získala třetí pozici. Kromě toho se nadále věnuje i okruhům. S Mercedesem AMG GT4 účinkuje ve 24H Series. Zde spolu s Adamem Lackem a Davidem Vršeckým vytěžila ze tří startů už dva triumfy. Trojice momentálně vede průběžné pořadí třídy GT4.

Kolocová si o víkendu nebude muset zvykat pouze na odlišnou techniku a nový šampionát. Dostane totiž také nového navigátora. Zatímco v prvních dvou podnicích MS jí četl rozpis Francouz Stéphane Duplé, nástrahami jihoafrické premiéry ji provede zkušený místní navigátor Riaan Greyling.

Při Sugarbelt 400, které se uskuteční v provincii KwaZulu – Natal, si Aliyyah rozhodně nebude moci stěžovat na nedostatečnou konkurenci. Nastoupí totiž mimo jiné i účastníci Rallye Dakar v barvách Toyoty Giniel de Villiers a Henk Lategan. První jmenovaný dokázal Dakar v roce 2009 dokonce vyhrát.

Foto: Buggyra ZM Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.