Třetí nula za sebou. Salačův závod v Aragonii se změnil v boj s přilnavostí

Ani Velká cena Aragonie neukončila bodový půst Filipa Salače v mistrovství světa třídy Moto2. Jezdec stáje Gresini během závodu zápasil s přilnavostí předního kola a z tohoto důvodu se propadl ze 12. pozice až na sedmnáctou.

"Víkend pro nás neskončil tak, jak jsme doufali. Start mi sice vyšel, už od začátku jsem se ale trápil s přilnavostí předního kola. Stejné to bylo už i ráno ve warm-upu. Je škoda, že pro nás víkend skončil tímto způsobem," mrzelo Salače v cíli.

Vyhlídky rodáka z Mladé Bolelslavi přitom nebyly před závodem špatné. Kvalifikoval se totiž jako dvanáctý a po kvalifikaci navíc cítil, že jeho výkon měl stále rezervy. To tak dávalo Salačovi a českým fanouškům naději, že by se mohl v Aragonii vrátit na body. V úvodu sice držel 12. příčku, poté ale nastaly zmíněné potíže s přilnavostí a propad pořadím.

Pro Salače se tak jednalo už o třetí závod bez bodů. S nulou odjížděl i z velkých cen Rakouska na Red Bull Ringu a San Marina v Misanu. Zatímco v Rakousku ho sužovaly potíže s lambda sondou a vše nakonec vyvrcholilo pádem, v Misanu ho sestřelil Senna Agius.

Salač sice v Aragonii bodové konto týmu Gresini nerozšířil, s výsledkem druhého jezdce stáje Alessandra Zacconeho ale mohla panovat větší spokojenost. Ital, kterého od příští sezony nahradí po boku Filipa Salače Jeremy Alcoba, dorazil do cíle jako čtrnáctý. Získal tak dva body.

Zaccone sice v posledních dvou závodech na rozdíl od Salače bodoval, v průběžném pořadí šampionátu má ale stále navrch český jezdec. Se ziskem 21 bodů mu patří 21. příčka. Zaccone je s devíti body dvacátý čtvrtý.

Vzhůru do Asie

Na závodní dráze uvidíme Salače i v nadcházejících dvou týdnech. V nich na něj totiž čekají nejprve Velká cena Japonska v Motegi a poté také Velká cena Thajska v Buriramu. Na obou okruzích si jak Salač, tak celý kolotoč MotoGP zazávodí poprvé po třech letech. V sezonách 2020 a 2021 totiž tyto tratě nebyly kvůli koronavirové pandemii součástí kalendáře.

Na obou okruzích závodil Salač zatím jen jednou, a to právě v sezoně 2019. Tehdy byl ještě jezdcem třídy Moto3. Lepší vzpomínky má na Thajsko. Zde v roce 2019 dojel na jedenáctém místě. V Motegi ho naopak před třemi lety sužoval zlomený malíček. Mimo jiné i kvůli němu obsadil Salač až 22. pozici. To ale nic nemění na tom, že se do Japonska těší.

"Je to má oblíbená trať, takže to bude zábava," věří.

Na závěr dodejme, že abyste mohli Salače příští víkend sledovat, budete si muset přivstat. Nedělní závod totiž odstartuje již v 6:20 hodin našeho času.

Foto: Gresini Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.