Buggyru čeká maraton 46 závodů. Přibude i nová výzva v podobě legendárního Sebringu

Stáj Buggyra ZM Racing odhalila svůj program pro ročník 2022. Kromě již dříve potvrzených účastí v blízkovýchodním poháru v cross-country bajách a evropském seriálu NASCAR ji čeká rovněž návrat do mistrovství Evropy tahačů. S GT vozy se tým ukáže v šampionátech 24H Series a Ultimate Cup Series. V plánu je i ESET Cup.

Již před časem Buggyra oznámila, že ji letos uvidíme v NASCAR Whelen Euro Series a také v blízkovýchodním poháru v cross-country bajách. V obou případech budou barvy stáje hájit Aliyyah a Yasmeen Kolocovy. Nebudou to ale pouze tyto dva šampionáty, kde se tým představí. Nyní totiž oznámila své plány i pro další čtyři seriály.

Opět tahače

Podle očekávání bude tým i letos pokračovat v evropském šampionátu tahačů. Oproti předchozím dvěma sezonám, kdy nasazovala tři tahače, ale tentokrát bude mít pouze dvě "želízka v ohni". Aliyyah Kolocová už totiž v šampionátu pokračovat nebude a zůstanou tak pouze Adam Lacko s Téem Calvetem.

Loňská sezona skončila pro Lacka, který v této sérii získal v roce 2017 titul, celkovým třetím místem. Na cestě za bronzovým výsledkem si připsal mimo jiné i vítězství při druhém závodě v belgickém Zolderu. Jeden triumf přinesla uplynulá sezona také Calvetovi. Francouz zvládl nejlépe čtvrtou jízdu na španělském okruhu Jarama. Jednalo se o jeho premiérové vítězství v šampionátu. V konečném pořadí sezony 2021 obsadil osmou příčku. Kromě evropské série se účastnil i francouzského seriálu a zde se stal šampionem. Letos bude pro Lacka opět cílem zisk titulu. Calvetovou ambicí je umístění v nejlepší šestce.

Nová sezona ME tahačů začíná o víkendu 21.-22. května v italském Misanu. Následovat bude dalších sedm víkendů na Hungaroringu (11.-12. června), Slovakiaringu (2.-3. července), Nürburgringu (16.-17. července), v Mostě (3.-4. září), Zolderu (10.-11. září), Le Mans (24.-25. září) a finálový podnik bude hostit Jarama (1.-2. října).

Gétéčeka rovněž v akci

Chybět letos Buggyra nebude ani scéně GT závodů. Se sestrami Kolocovými totiž zasáhne i do šampionátu 24H Series, kde plánuje s vozem Mercedes-AMG GT4 absolvovat nejprve dubnový závod v belgickém Spa-Francorchamps na dvanáct hodin a poté také dvacetičtyřhodinovku v americkém Sebringu, která se pojede v listopadu. Tým se měl již v lednu ukázat při nemistrovském šestihodinovém závodě této série v Abú Zabí. Tyto plány ale zhatil koronavirus.

Aliyyah Kolocová ale usedne také do vozu Mercedes specifikace GT3, se kterým se objeví ve vytrvalostních závodech seriálu Ultimate Cup Series. Jeho součástí by letos měly být podniky v Le Castellet, Navaře, Misanu, na Hockenheimringu, Magny-Cours a znovu v Le Castellet. Kde se Kolocová ukáže, zatím upřesněno nebylo. Její účast v Misanu, Magny-Cours a při druhém víkendu v Le Castellet je ale vysoce nepravděpodobná. První dva podniky totiž termínově kolidují se závody NASCAR Whelen Euro Series ve Vallelunze a Zolderu a závěrené klání se jede současně se soutěží Baja Saudská Arábie.

Jak do 24H Series, tak do Ultimate Cup Series ale nevstoupí Buggyra sama: „Účast v těchto závodech bude ve spolupráci s novým strategickým partnerem, kterého se chystáme brzy představit,“ říká šéf týmu Martin Koloc.

Ročník 2022 tak bude pro Buggyru hodně nabitý: „V této chvíli se zabýváme především logistikou, bez Dakaru je před námi celkem 46 závodů a hlavně víkendy, během kterých se budou krýt závody tahačů, NASCAR, GT, Lamborghini a testování, do toho příprava na Dakar 2023,“ dodává Koloc.

Kromě výše zmíněných seriálů se Buggyra chce i letos ukázat v ESET Cupu. Zde zatím svůj letošní program nespecifikovala. Dá se ale očekávat, že do závodů této série zasáhne s Mercedesem-AMG GT3 nebo GT4.

Mičánek v Super Trofeu a TCR

Součástí skupiny Buggyra zůstává i letos tým Mičánek Motorsport. Brněnský tým pojede opět šampionát Lamborghini Super Trofeo Europe, ve kterém nasadí nové vozy Lamborghini Huracán specifikace Evo 2. Tým ale plánuje pokračovat i v TCR Eastern Europe. Loňská sezona Lamborghini Super Trofeo skončila pro stáj bronzovým úspěchem. Bronislav Formánek s Josefem Zárubou totiž obsadili třetí příčku v hodnocení třídy Pro-Am. V TCR Eastern Europe zase slavil titul Michal Makeš.

Úvodní foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.