Z 18. místa až na deváté. Čížek ukázal bojovného ducha v náročných podmínkách a prodloužil bodovanou sérii

Technické problémy, start ze zadních pozic a přesto další umístění v nejlepší desítce. Stáj EXPRES AUTO sice zatím nezažívá při čtvrtém letošním podniku TCR Eastern Europe na Slovakiaringu snadný závodní víkend, díky působivé stíhací jízdě Petra Čížka v úvodním závodě si ale připsala na konto deváté místo a další dva body.

Závodní víkend nezačal pro tým EXPRES AUTO ani zdaleka podle představ. Jak Petra Čížka, tak Víta Smejkala totiž trápily technické problémy už od čtvrtka, kdy byly na programu první tréninkové jízdy.

"Ani jednomu z nás se nepodařilo tréninky absolvovat. Zlobila nás technika a stále bylo potřeba něco řešit. Kvůli tomu nebyl čas ani vyzkoušet nastavení," popisuje Vít Smejkal krušný začátek víkendu.

Problémy ale nepominuly ani v pátek. Tentokrát ovšem sužovaly zejména Čížka. Zatímco Vít Smejkal zvládl ve volném tréninku odjet sedm kol a skončil na šestnáctém místě, Čížek zvládl odkroužit pouze dvě kola, přičemž nezajel žádný měřený čas. Sobotní kvalifikace se nesla v podobném duchu. Zatímco Smejkal zopakoval 16. pozici, Čížkovi technické problémy neumožnily zajet více než jedno měřené kolo, které stačilo jen na předposlední 18. místo.

Do prvního závodu sice jezdci EXPRES AUTO nevstupovali ve slibných pozicích, i přesto zde ale byl důvod k mírnému optimismu. Mohly za to události, které se odehrály mezi kvalifikací a právě prvním závodem.

"Tým stihl rozebrat celý předek auta a závadu odstranit. Všichni odvedli perfektní práci," chválil Smejkal mechaniky.

A jak se zanedlouho ukázalo, věci se skutečně otočily k lepšímu. Čížkovi se totiž dařilo velmi rychle posouvat dopředu a když deset minut před koncem vycestoval z dráhy Adam Rzepecki, posunul se do bodované desítky. V závěru se k němu sice přiblížil Carol Wittke, tlaku ze strany německého jezdce ale zvládl odolat a projel cílem jako desátý. Později se navíc rozdávaly tresty a po úpravě výsledků se mostecký jezdec posunul na devátou příčku, která znamenala dva body.

Tento posun pořadím vzhůru se navíc Čížkovi podařil ve složitých podmínkách. Závodu totiž předcházel silný déšť. Pro start sice jezdci zvolili suché pneumatiky, přesto se ale na trati stále nacházela mokrá místa.

Šlo již o Čížkův 22. bodovaný výsledek v TCR Eastern Europe v řadě za sebou. Po sobotě navíc zůstává jediným závodníkem, který se něčím takovým může pyšnit. Před začátkem slovenského víkendu na tom byl stejně jako on Sebastian Steibel. Dlouhá série německého jezdce ale v sobotu po 21 bodovaných výsledcích za sebou skončila. Do cíle totiž nedojel.

Smejkal opět o něco výše

Vít Smejkal dokázal opět o něco vylepšit svůj letošní nejlepší výsledek. Cílem sice projel jako patnáctý, po dodatečné úpravě výsledků se ale posunul na 14. místo. Vzhledem k okolnostem ale jeho spokojenost příliš velká nebyla.

"Jelikož nás zlobila technika, tak jsme nevyzkoušeli nastavení a do závodu jsme šli s minimem najetých kilometrů. Moc velký pokrok jsem tedy neudělal, bylo na víc," byl upřímný.

Mrzela ho rovněž chyba, kvůli které spadl za Sebastiana Kolakowského. Nebýt toho, mohl skončit třináctý. Nakonec ale projel cílem se ztrátou 321 tisícin na Poláka.

"Vjel jsem do louže, vycestoval jsem z trati a letěl trávou. Naštěstí jsem se dokázal vrátit a zapojil se zpátky, už ale bylo pozdě. Souboj s Kolakowskim byl ale každopádně parádní," dodává.

Druhý závod víkendu se uskuteční v neděli od 13:50. Tentokrát budou mít jezdci EXPRES AUTO lepší výchozí pozice než dnes. Odstartují totiž podle výsledků sobotního závodu. Čížek tedy vyrazí jako devátý a Smejkal jako čtrnáctý.

Foto: TCR Eastern Europe/Petr Frýba

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.