V ESET Cupu vznikne nový šampionát pro monoposty F4. Představí se i nejnovější vozy

Součástí závodních víkendů ESET Cupu bude od příští sezony nový šampionát s názvem ACR Formula 4 powered by ESET. V něm uvidíme mimo jiné i monoposty Tatuus nejnovější druhé generace. Závodů se ale budou moci zúčastnit i starší vozy.

Ve spolupráci šampionátu ESET Cup a Autoklubu České republiky vzniká nový seriál pro monoposty specifikace F4. Ponese název ACR Formula 4 powered by ESET a premiéru si odbude v příštím roce. Jeho závody se budou konat při všech šesti podnicích ESET Cupu.

Nejnovější vozy v akci

Šampionát bude vypsán mimo jiné i pro nejnovější druhou generaci vozů F4 od italského výrobce Tatuus. Nové monoposty této značky s označením T-421, které již budou vybaveny mimo jiné i ochranným obloukem zvaným svatozář, se příští rok budou používat v řadě evropských šampionátů této třídy včetně německého, italského, britského nebo španělského. Svou závodní premiéru si ale odbudou již během zimy v arabskoemirátském seriálu, který startuje o víkendu 10.-12. prosince nemistrovským podnikem v rámci Velké ceny Abú Zabí F1.

"Jsem velice rád, že se nám podařilo s výrobcem Tatuus dojednat spolupráci již v premiérovém roce nového modelu T-421. V současné době jednáme i s autokluby sousedních zemí a zájem o účast je veliký. Přesto musíme být trpěliví a plánovat vše dlouhodobě. I když je formule 4 relativně levná, musí se zaplatit. Jedná se ale o výbornou investici, další model bude následovat nejdříve za sedm let," říká promotér ESET Cupu Josef Křenek.

I přes příchod nových vozů bude ale šampionát stále otevřen i autům první generace F4 od Tatuusu s označením T-014. Speciálně pro ně bude vypsáno hodnocení Trophy. Kromě celkového pořadí a klasifikace Trophy se bude bojovat o body i do juniorského hodnocení, od klasifikace žen a i do šampionátu týmů.

Výhradním dodavatelem pneumatik bude Pirelli. Pravidla dovolí jezdcům použít dvě sady suchých pneumatik a dvě sady mokrých gum během jednoho závodního víkendu. Harmonogram každého z podniků se bude skládat ze dvou kvalifikací o délce 25 minut a také ze dvou stejně dlouhých závodů. Zatímco o pořadí na startovním roštu první jízdy rozhodne úvodní kvalifikace, o pozice pro start druhého závodu se bude bojovat ve druhém kvalifikačním klání.

Samostatné závody jako dlouhodobý cíl

Závody ACR Formula 4 powered by ESET by chtěli organizátoři pořádat jako samostatné. Josef Křenek ale připouští, že by se zpočátku mohl seriál dělit o prostor na závodní dráze s jiným šampionátem, například s Drexler Formula Cupem.

"S Drexler Formula Cupem máme dlouhou a úspěšnou spolupráci, takže je docela možné, že v první sezoně budeme závodit společně, ale s oddělenou klasifikací. Formule 4 je relativně levná, byť založení týmu nebo jeho provoz samozřejmě něco stojí. Žijeme v nestabilních pandemických časech, takže logistika může být občas náročná. Na druhou stranu sledujeme dlouhodobé cíle. Jakmile budeme mít startovní pole o dvanácti a více monopostech, můžeme mít samostatné závody. S trochou štěstí k tomu může dojít už při úvodním podniku na Hungaroringu," vysvětluje Křenek.

V letošním ročníku ESET Cupu byla třída F4 součástí kategorie Formula. Pro titul si dojel slovenský pilot Patrick Schober. Druhou pozici obsadil Benjamin Berta a třetí skončil český pilot Vojtěch Birgus.

Úvodní foto: ESET Cup

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.