Předběžná startovka supersportů bez Königa. Stále jednáme, nevzdává se

32 závodníků, ale Oliver König nikde. Tak vypadá předběžná startovní listina mistrovství světa třídy Supersport pro sezonu 2024. Pražský rodák se přesto ještě nevzdává naděje na zisk angažmá.

„Je to stále v jednání. Zatím ale nedošlo k podpisu žádné smlouvy a tím pádem v tuto chvíli nemohu prozradit žádné novinky,“ uvedl 21letý závodník.

König působil uplynulé dva roky v mistrovství světa superbiků. Svou premiéru v tomto seriálu si odbyl při závěrečném podniku sezony 2021 v indonéské Mandalice, kdy překvapivě dostal šanci na motocyklu Kawasaki italské stáje Pedercini. Tehdy sice nebodoval a víkend pro něj navíc skončil předčasně poté, co upadl v prvním závodě a přivodil si drobné zranění na hlavě, i tak ale svým výkonem zapůsobil na španělskou stáj Orelac. Do té se v roce 2022 přesunul jako stálý jezdec a působil u ní až do letoška.

Vydařenější byla pro Königa loňská sezona. V ní se sice dlouho učil, v závěrečných dvou podnicích ale dokázal získat tři body za 15. místo v Mandalice a 14. pozici v Austrálii. Tyto výsledky mu v konečném pořadí šampionátu přinesly 27. pozici. V letošním roce ale pokrok nepřišel. Tým Orelac totiž často sužovaly technické problémy. König kromě toho utrpěl zhmoždění a natržení vazů v levém kotníku při pádu v úvodním barcelonském závodě. Kvůli tomuto zranění musel vynechat nejen zbytek španělského víkendu, ale také nadcházející podnik v Misanu. Sezonu zakončil s nulou na kontě.

Angažmá v MS supersportů je u Königa hlavním cílem pro příští rok. Český jezdec věří, že jde o dobrý způsob, jak se udržet v kontaktu se světovým superbikovým šampionátem, do kterého by se v budoucnu rád vrátil. Jak ale prozradil v rozhovoru pro náš server, variantou jsou také starty ve vytrvalostním mistrovství světa. Tento seriál si König vyzkoušel v roce 2021 v Mostě. Tehdy spolu s Filipem Salačem a Dominikem Jůdou vybojoval druhé místo v klasifikaci třídy Superstock.

Ačkoli už König závodil v superbikovém mistrovství světa, se třídou Supersport ještě zkušenosti nemá. Před svým přechodem do nejvyšší kategorie totiž účinkoval v MS třídy Supersport 300. Zde závodil v období 2019-2021. Jeho nejúspěšnější sezonou byla ta poslední. V ní obsadil celkové 11. místo. Nejvíce zazářil před domácími diváky v Mostě, kde dorazil do cíle prvního závodu jako třetí.

Tři další Češi

Bez ohledu na to, zdali se Königovi podaří angažmá v MS supersportů sehnat, českého jezdce v tomto šampionátu příští rok uvidíme. U stáje PTR Triumph totiž bude pokračovat Ondřej Vostatek.

Ve třídě Supersport 300 pojede i nadále s týmem Fusport-RT Motorsports by SKM-Kawasaki Petr Svoboda. Našemu jezdci dá šanci i tým Jakuba Smrže, který angažoval Filipa Novotného. Kromě pátého muže letošního Northern Talent Cupu nasadí Smrž i Američana Christophera Clarka.

V MS superbiků nebude mít Česká republika žádného stálého jezdce. Existuje ale varianta, že by někdo z našich závodníků mohl nastoupit v červenci na divokou kartu při podniku v Mostě. O podobném startu uvažuje například letošní superbikový šampion Alpe Adrie Michal Filla.

Foto: Orelac Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.