Šampion Filla. V Chorvatsku rozhodl už po první jízdě

Michal Filla odejde i z letošní sezony Alpe Adrie jako šampion kategorie Superbike. Jezdec stáje Barni Spark Ducati o svém titulu definitivně rozhodl v sobotu, kdy v chorvatském Grobniku ovládl úvodní víkendovou jízdu.

„Jsem spokojený. Máme titul a jsme nejrychlejší. Zároveň máme nejlepší motorku a nejlepší tým lidí. První místo se ode mě tedy očekávalo a já jsem rád, že jsem nezklamal. Děkuji celému týmu, našim partnerům a také fanouškům,“ radoval se český závodník v cíli.

Ve slibné pozici se Filla nacházel už před začátkem víkendu. Před svým nejbližším konkurentem Hannesem Schafzahlem měl totiž k dobru slušných 34 bodů. Přesto si ale nemohl dovolit usnout na vavřínech. Pro podnik v Grobniku byl totiž předpovídán déšť a ve hře byl navíc mimořádný bodovací systém. Podle něj mohli jezdci v každé ze závěrečných dvou jízd získat o 50 % více než běžně a místo tradičních 50 bodů jich tak bylo ve hře hned 75.

Že ještě není vyhráno, ukázala kvalifikace. V ní Filla skončil mezi superbikery na třetím místě poté, co doplatil na ošidné podmínky.

„Začínalo se na mokru. Poté ale vyšlo slunce a trať rychle osychala. My ale neměli pneumatiky do přechodných podmínek připraveny a na mokrých už se zkrátka zrychlit nedalo,“ vysvětluje 42letý závodník.

Zatímco Filla skončil třetí, Hannes Schafzahl se kvalifikoval na pole position. Rakušan tak měl velkou šanci oddálit korunovaci českého jezdce a přenést boj o titul do neděle. Filla mu ale v závodě, který se již konal na suchu, velmi brzy ukázal, že to tak nebude.

Po povedeném startu totiž najížděl jako lídr už do první zatáčky a poté nedal soupeřům šanci. Suverénním způsobem si dojel pro pátý triumf v sezoně. Zatímco druhému Miloši Čihákovi nadělil 27 sekund, třetí Schafzahl jich ztratil 29 a musel se loučit s vidinou titulu.

„Snažil jsem se jet rychle a bez chyb. Na časy jsem se ani nekoukal,“ popisuje Filla svou cestu za klíčovým triumfem.

Nedělní závod už si tak bude moci český jezdec užít bez nervozity a stresu. Závěrečná jízda sezony odstartuje v Grobniku ve 13:45 hodin. Kategorie Superbike při ní bude stejně jako v sobotu sdílet dráhu s třídou Superstock 1000.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.