Nejbláznivější víkend za deset let, hodnotí Šmarda start Porsche Sports Cup

Bláznivý víkend přetavený ve čtvrté a šesté místo z 38 vozů. „Musíme to považovat vzhledem k okolnostem za výhru,“ hodnotí závodník týmu Mičánek Motorsport vstup do sezony. Po prvním víkendu na Hockenheimringu je celkově čtvrtý s minimální ztrátou na třetí místo.

Profesionálnější, tvrdší, mnohem náročnější. Takový je start letošního Porsche Sports Cup. Když se do toho přidají mimořádné události a špatné počasí, je z toho asi nejdivočejší závodní víkend, který Josef Šmarda v prestižním německém pohárovém šampionátu zažil. „To, co se stalo tento víkend, se nestalo za předchozích deset let dohromady,“ kroutí hlavou českokanadský jezdec.

Zprofesionalizování soutěže se na kategorii Drivers Competition Pro, ve které Šmarda závodí od roku 2011, podepsalo mnohem těsnějšími výsledky. V soutěži, ve které jde o co největší pravidelnost jednotlivých kol, se rozdíly mezi jednotlivými průjezdy u nejlepších jezdců měří už na tisíciny. „Loni stačilo 24 trestných bodů na 3. místo. Teď jsem jich měl 18 a byl jsem čtvrtý,“ hodnotí šestašedesátiletý závodník, který patří ke stálicím startovního pole a se ziskem jednoho titulu a dalších 4 celkových podií za 11 sezon i k největším hvězdám kategorie.

A popisuje i další okolnosti, které průběh závodního víkendu poznamenaly: „V sobotu byl závod přerušený kvůli problémům s časomírou. V neděli byla žlutá vlajka kvůli závodnímu incidentu. Na trati pak zůstal kačírek, dohromady tři kola tak člověk nemohl jet ideálně.“ S tím vším se Šmarda vyrovnával v konkurenci nabitého startovního pole. Na dráze bylo 38 vozů – maximální propustnost trati je přitom 44 aut. Do výsledků promlouvalo i nevyzpytatelné počasí s dešťovými přeháňkami, teplotou kolísající od dvou do šestnácti stupňů a silným větrem. 

Josef Šmarda se po úvodním podniku letošní sezony Porsche Sports Cup Deutschland nachází na celkovém čtvrtém místě.

„Teď panuje spíš nespokojenost, ale myslím, že zpětně to čtvrté a šesté místo budu hodnotit jako obrovskou výhru. A není to špatný vstup do sezony i s ohledem na vyhlídky v boji o titul. Věřím, že těch pár bodů ztráty, které mám na třetí místo, dokážu najet v dalších víkendech na tratích, které mi sedí,“ konstatuje závodník. A těší jej i závěr druhého závodu. „Poslední čtyři kola jsem jel absolutně precizně na setiny, díky tomu jsem se také vyhoupl na čtvrté místo. Cílem je, abychom takovouto pozornost a soustředění udrželi po celý závod,“ míní.

Před příštím závodním víkendem, který se jede 19. a 20. června na Nürburgringu, se Šmarda chce soustředit na trénink i vylepšení techniky. „Zlepšovat se teď můžeme už jen po malých krůčcích, které budou hodně bolet. Musím zapracovat na koncentraci a diskutovat budeme i o technických úpravách. O víkendu jsme měli problémy s výpadky signálu systému sledujícího pomocí GPS čas,“ zmiňuje poslední „bláznivou“ okolnost českokanadský pilot.