Svoboda udělal letos dojem. V příští sezoně světových třístovek mu dá šanci Füsport Kawasaki

Český jezdec ve špičkovém týmu během příští sezony mistrovství světa třídy Supersport 300. Německá stáj Füsport Kawasaki oznámila, že dá v roce 2023 šanci Petru Svobodovi. Jezdec na tým udělal dojem svými letošními výkony u stáje Jakuba Smrže.

„Příští rok budu stálým jezdcem mistrovství světa třídy Supersport 300 u týmu Füsport-RT Motorsports by SKM na Kawasaki. Chtěl bych jim poděkovat za možnost a důvěru, kterou do mě vložili. Velké díky patří mému týmu WRP Wepol Racing, bez kterých by se toto nestalo skutečností. Těším se na příští rok,“ uvedl devatenáctiletý rodák z Brna ke svému přestupu.

Svoboda letos v třístovkách nastoupil do šesti z celkových osmi závodních víkendů. Hájil barvy stáje Jakuba Smrže. Za tým přitom letos původně vůbec jezdit neměl. Poté se ale při předsezonních testech zranil jeden z permanentních jezdců Smržovy stáje José Luis Pérez González. Za něj Svoboda zaskočil při prvních čtyřech podnicích. Poté startoval i při nadcházejících dvou víkendech po boku Péreze Gonzáleze a Yeraye Saize Márqueze. Celkem v sezoně vybojoval 29 bodů a obsadil 18. místo. Porazil i Saize Márqueze. Ten sice odjel celou sezonu, se 13 body ale skončil až na 29. místě.

V MS třídy Supersport 300 letos Svoboda nestartoval poprvé. V sezonách 2020 a 2021 se totiž ukázal na stroji Yamaha jiné české stáje – WRP Wepol Racing. Zatímco v roce 2020 odjel pouze dva podniky, které mu žádné body nepřinesly, loni už absolvoval s týmem celou sezonu. S osmi body skončil na 34. místě.

Jakuba Smrže Svobodův odchod z jeho týmu mrzí, přeje mu ale štěstí: „Dostal se s námi na špici kategorie MS Supersport 300 a mezi nejlepší jezdce. Přejeme Petrovi mnoho úspěchů v sezoně 2023 a těším se, že ho uvidíme jako kamaráda a že bude součástí české komunity v paddocku,“ uvedl držitel pěti pódiových umístění v MS superbiků.

Füsport Kawasaki se v předchozích sezonách ukázal jako tým, který je schopen vyhrávat závody. Letos se mu to povedlo s Dirkem Geigerem, který opanoval úvodní závod posledního podniku v Algarve. Celkově Němec skončil na 11. příčce, příští rok už s týmem ale pokračovat nebude. Obě strany sice měly zájem na letošní spolupráci navázat, nakonec se ale při jednáních nedohodli. S týmem ovšem bude pokračovat Filipínec Troy Alberto, který tak bude týmovým kolegou Svobody.

Největší úspěch německého týmu v MS třídy Supersport 300 pochází ze sezony 2021. Tehdy v jejích barvách vybojoval Tom Booth-Amos titul vicemistra.

Stáj Accolade Smrž Racing zatím svou sestavu pro příští sezonu neoznámila.

Foto: Accolade Smrž Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.