Snad najdeme dobré nastavení, doufá Milota před Hungaroringem. Do budoucna ho stále lákají i motorky

Součástí úvodního podniku ESET Cupu bude i stáj GT2 Motorsport. Tu budou reprezentovat dva vozy. Zatímco v nejvyšší třídě GT3 v jejích barvách nastoupí navrátilec Libor Milota s vozem Mercedes AMG GT3, ve třídě GTC usednou do vozu Lamborghini Huracán Dennis a Bolek Waszkovi. Spolu s Liborem Milotou jsme krátce před začátkem víkendu pohovořili, a to nejen o úvodním podniku sezony, ale i o fyzické přípravě, přesunech Valentina Rossiho a Daniho Pedrosy na GT scénu nebo o možném Milotově návratu do sedla závodního motocyklu.

O víkendu se na Hungaroringu představíte s vozem Mercedes AMG GT3 v barvách stáje GT2 Motorsport. Jak se po dlouhé zimní pauze těšíte na návrat k závodění?

Každá zimní pauza je dlouhá, delší než bychom asi chtěli. Já i zbytek týmu se rozhodně těšíme.

Patří Hungaroring mezi vaše oblíbené tratě?

Hungaroring jako takový mám všeobecně rád. Už na motorce jsem tam odjel několik povedených závodů. Ta trať mě baví. S Mercedesem jsme tu ale vždy měli problémy s nastavením. Ale doufám, že to letos prolomíme a auto naopak bude fungovat podle našich představ.

Podstoupil jste před sezonou nějakou přípravu, ať už fyzický trénink nebo testování na okruhu?

Příprava je důležitá. Začít před sezonou by bylo pozdě. Už loni, kdy jsem v podstatě nejezdil, tak jsem se fyzicky chystal na to, že se k závodění vrátím. Celou zimu jsem poctivě trénoval fyzicky a také v autě. Testy s Mercedesem už máme za sebou, před dvěma týdny jsme byli testovat na Slovakiaringu a zdá se, že všechno je nachystáno.

Můžete popsat, jak váš fyzický trénink vypadá?

Všeobecně jde o to, že se snažím trénovat postřeh, rychlost reakce a dělám vše proto, abych sám sebe, hlavu a tělo připravil fyzicky a abych i po závodě udržel koncentraci, která je potřeba. O tom bych mohl povídat hodiny. Bez toho to nejde dělat dobře. Bylo to pro mě téma, už když jsem jezdil na motorkách. Myslím si, že to není jenom o tom mít na těle sval, ale tělo celkově musí být v dobré kondici. Pro mě je příprava věc, která nikdy nekončí.

Došlo na autě před letošní sezonou k nějakým vylepšením?

Ne. Auto se snažíme udržovat v dobré kondici a snažíme se preventivně dělat všechny repase tak, jak se dělat mají. Vzhledem k tomu, že jedeme GT3 třídu, která má jasná regulativa, tak nevymýšlíme v podstatě nic. Auto máme nachystáno na celou sezonu, uvidíme, kolik se nám toho podaří odjet. Věřím, že je připravené tak, jak má.

Řekl jste "uvidíme, kolik se nám toho podaří odjet". Můžeme z toho tedy usuzovat, že se nechystáte absolvovat kompletní ročník?

To zatím nevíme. Doba je dnes všeobecně složitá. Chuť máme, otázka je, jestli to půjde nebo ne. Nyní je pro nás metou Hungaroring, který chceme dobře zvládnout. Pak je pauza něco přes měsíc. Budeme mít čas znovu přemýšlet. Vyhodnotíme, co se nám povedlo nebo nepovedlo na Hungaroringu a pak budeme přemýšlet dál.

Minimálně na Hungaroringu budou vašimi soupeři Marcin a Stanislaw Jedlinští z týmu Olimp. Ti letos nově pojedou s vozy Ferrari 488 GT3 nejnovější generace. Myslíte si, že tato změna bude pro vás jako pro jejich soupeře komplikací? Máte z toho obavy?

Už jsme po jejich boku testovali na Slovakiaringu, takže jsme je viděli. Musím říct, že Ferrari 488 jsou krásná a nesmírně rychlá auta. Otázka je, jak se s tím ze začátku popasují. Obavu snad ani nemám, respekt ale rozhodně ano. Ten chovám ke všem soupeřům. Těším se na to a věřím, že to budou hezké závody.

Vaše kariéra je zajímavá i v tom, že jste původně závodil na motorce a až poté jste přešel do aut, což jsme už několikrát nakousli. Přestup ze dvou kol do GT vozů jsme v poslední době mohli vidět i ve světě. Valentino Rossi se po odchodu z MotoGP přesunul na plný úvazek do GT World Challenge Europe a už má za sebou první podnik v Imole. Zde s ním během stejného víkendu závodil i Dani Pedrosa v Lamborghini Super Trofeo Europe. Sledoval jste jejich výkony? A jak se vám líbily?

Rozhodně to sleduji. Podle mě jim to jde dobře. Rozhodně mají předpoklady k tomu, aby byli rychlí a věřím tomu, že se v tomto pohárovém poli ani jeden z nich neztratí. Je dobré vědět, že v autě se některé věci dělají obráceně než na motorce. Velkým tématem jsou samozřejmě brzdy. Závodní okruhy jsou ale pořád stejné, vedou stejnou cestou a smysl pro preciznost, plynulost a rytmus se hledá stejně na motorce i v autě. Je hromada společných faktorů, které se dají nasdílet a využít, ale také hromada věcí, které se člověk musí naučit. Ale Dani i Valentino jsou oba velcí jezdci. Mají ohromné množství zkušeností a věřím, že se s tím popasují.

Když zavzpomínáte na svůj přechod z motorek do gétéček, co pro vás byla největší výzva, se kterou jste se musel popasovat?

To byly ty brzdy. Na motorce se brzdí jinak, tam čekáte, než se přenese váha a než motorka jako kdyby zaklekne na přední kolo. V podstatě brzdu nadávkujete a tak, jak ji nadávkujete, ji postupně uvolňujete. V autě to tak není. Tam se brzdy v největší rychlosti pošlou do plných. Dávkuje se to jinak a ze začátku mi to dávalo zabrat.

Teď už se samozřejmě věnujete hlavně automobilovým závodům, ale dovedete si představit, že byste se v budoucnu alespoň jednorázově vrátil k motorkám nebo už to pro vás je uzavřená kapitola?

Dovedl. Občas o tom přemýšlím a láká mě to. Chodím jezdit motokros a enduro. I můj malý syn Viktor jezdí motokros. Pořád tedy beru do rukou řídítka a přiznám se, že i srdcem mě to k nim táhne. Rád bych to ještě v tomto životě stihl.

Teď ale zpátky ke gétéčkům. Dovedete si představit, že byste se letos ukázal i jinde než jen v ESETu?

Ano. Podle mě by se mělo vždy jít kupředu a máme ambici jet také jiné závody. Nechtěl bych to ale příliš rozvádět, protože je to pořád hodně otevřené. Dost to záleží na našich partnerech, kteří nám se závoděním pomáhají. V tuto chvíli se soustředíme na Hungaroring a uvidíme, jak se nám povede nebo nepovede.

Úvodní foto: Libor Milota via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.