Yasmeen Kolocovou letos uvidíme ve francouzské F4 a v ESET Cupu

Yasmeen Kolocová poskytla exkluzivní rozhovor pro České okruhy. V něm mimo jiné prozradila i to, kde ji letos uvidíme závodit. Opět nastoupí v ESET Cupu. Kromě toho se ale představí také ve francouzském šampionátu formule 4.

Yasmeen, v loňském roce jste absolvovala svou první sezonu v motorsportu. Tu jste strávila zejména v ESET Cupu. Tam jste závodila převážně s vozem Renault Clio a mimo jiné jste si s ním dojela i pro titul vytrvalostní šampionky kategorie TC – 2.0. Zazávodila jste si ale také s formulí 4. Jak loňskou sezonu hodnotíte?

Řekla bych, že na první sezonu to nebylo špatné. Jezdit s Cliem byla skvělá zkušenost a velká zábava, zejména když jsem ve vytrvalosti závodila s Tomášem (Tomáš Enge, nastoupil s Yasmeen při vytrvalostních závodech ESET Cupu v Brně a na Hungaroringu – pozn. red.). Závodění s formulí také bylo skvělé, i když jsem jela jen jeden závod. Když to ale vezmu celkově, tak jsem se hodně bavila a už se moc těším na sezonu 2021.

Vaše cesta do motorsportu byla hodně netypická. Narozdíl od většiny závodníků totiž za sebou nemáte motokárovou kariéru. Stejně jako vaše sestra Aliyyah jste se před vstupem do motorsportu věnovala tenisu. Jak těžký pro vás přechod z tenisových kurtů na závodní okruhy byl? A myslíte si, že absence motokárového závodění pro vás byla v něčem nevýhodou?

Ano, je to těžké, když za sebou nemám ty roky v motokárách. Ale nutí mě to alespoň pracovat tvrději. A také kolem sebe samozřejmě mám samé skvělé lidi, kteří mi hodně pomáhají.

Možná se teď pokusíme porovnat neporovnatelné, ale jak byste srovnala motorsport a tenis? Vidíte například u těchto dvou sportů nějakou podobnost?

Nedá se to moc srovnat. Osobně mě ale motorsport baví více než tenis.

Myslíte si, že vám tenisová minulost nějak pomohla nebo pomáhá v motorsportu? Myslíte, že vám dává například nějakou výhodu, kterou ostatní jezdci nemají?

Řekla bych, že mám díky tenisu svaly a sílu, což mi při závodění pomáhá. Také jsem se díky tenisu stala už v mladém věku hodně soutěživou.

Jakožto členka stáje Buggyra Zero Mileage Racing jste během své premiérové sezony spolupracovala mimo jiné i s jediným českým pilotem formule 1 v historii Tomášem Engem, jak jste již zmínila. Co vám tato spolupráce přinesla?

Když jsem závodila s Tomášem, byla to velká zábava a skvělá zkušenost. Během roku mě toho hodně naučil. Mám velké štěstí, že jsem dostala takového mentora, jako je on.

A co váš otec a zároveň šéf stáje Buggyra Zero Mileage Racing Martin Koloc? Dával vám i on nějaké rady? Je nějaká rada, která vám od něj pomohla opravdu hodně?

Rady, které mi můj otec dává, jsou úžasné. S Tomášem ale během závodních víkendů trávím více času. Více lekcí a rad proto dostávám od něj.

Když pomineme Tomáše Engeho a vašeho otce, máte v motorsportu ještě také nějaké jiné idoly?

Ano, mám ještě také další vzory, a to Daniela Ricciarda, Georgeho Russella a Ayrtona Sennu. Jsou to úžasní piloti a inspirují mě.

Najdeme nějaké vaše vzory například i mezi ženskými závodnicemi?

Z žen mám ráda Laiu Sanzovou a Jamie Chadwickovou.

Už jsme řekli, že letos jste kromě Renaultu Clio závodila také s formulí 4. Nastoupila jste s ní do úvodního podniku sezony ESET Cupu v chorvatském Grobniku. Nebyl to ale pro vás šťastný víkend. V prvním závodě víkendu jste po havárii nedojela a ve druhém jste už nenastoupila. Tehdy to byl váš první závod s formulovým monopostem. Kromě toho, že to nejspíše bylo bolestivé fyzicky, tak to pro vás pravděpodobně nebylo snadné ani psychicky. Co se vám po tomto incidentu honilo hlavou a jak jste se s tím vypořádala?

Ano, v Grobniku to rozhodně byl těžký víkend. Ten náraz mě zase tolik nebolel, spíše jsem měla starosti o auto a druhý závod víkendu. Mentálně to bylo trochu obtížné, protože to byl můj první závod. Ale takové je závodění.

Jaké máte plány na sezonu 2021?

Letos pojedu francouzskou F4 a ESET Cup. V ESET Cupu budu závodit zejména s Cliem a v některých závodech možná i s formulí 4. Uvidíme ale, jak se sezona rozjede. Budu testovat i vůz GT4. Také budu trénovat s Can-Amem na Dakar (Yasmeen a její sestra Aliyyah se chtějí Rallye Dakar zúčastnit v roce 2023 – pozn. red.).

Jaké jsou vaše cíle do budoucna? Máte kromě Rallye Dakar například ještě nějaký jiný závodnický sen?

Momentálně je mým cílem zlepšovat se a soustředit se na další sezonu. Do budoucna se ale rozhodně nevidím v jenom jedné kategorii.

Zdroj: původní rozhovor redakce, úvodní foto: Buggyra Zero Mileage Racing