Mareček zahájil novou sezonu Carbonia Cupu vítězně. Vypořádal se s předstartovním chaosem i chladným počasím

Pilot stáje RTR Projects Jan Mareček vykročil za obhajobou svého titulu šampiona Carbonia Cupu ve třídě C5 vítězně. Při prvním závodě sezony v Mostě totiž vystoupal na nejvyšší stupeň. Celkově dorazil do cíle jako pátý. Během závodu se musel vypořádat mimo jiné i s melou, která nastala ještě před startem závodu za zpomalovacím vozem, nebo také s nízkými teplotami.

Stáj RTR Projects za sebou má první letošní závodní vystoupení. Uskutečnilo se během uplynulého víkendu na Autodromu Most. Zde totiž odstartovala nová sezona seriálu Carbonia Cup, kde i letos budeme za volantem vozu KTM X-Bow RR vídat Jana Marečka. Ten bude mít na co navazovat. Zatímco ve třídě C5 se totiž loni stal celkovým vítězem, v absolutní klasifikaci skupiny C obsadil třetí místo.

A první závod sezony ukázal, že i letos budou muset soupeři s Marečkem počítat. Za obhajobou svého titulu ve třídě C5 totiž nemohl vykročit lépe a hned na úvod si připsal první letošní triumf. V absolutní klasifikaci skupiny C si dojel pro páté místo.

Cesta za prvním triumfem v sezoně ale nebyla zcela poklidná. První drama nastalo ještě před tím, než v Mostě vůbec oficiálně zavlály zelené vlajky a začalo se závodit.

"Kvůli jednomu vozu, ze kterého se kouřilo, se jela dvě zaváděcí kola za zpomalovacím vozem. Několik jezdců ale vystartovalo již ve druhém zaváděcím kole v domnění, že už se závodí. Jeden se utrhnul a další se jím v nervozitě nechali strhnout. Viděli totiž zhasnutá světla. Ta ale předtím vůbec nesvítila. Důsledkem byla havárie jednoho vozu KTM X-Bow, který skončil ve svodidlech," popisuje Mareček chaos, který v úvodu nastal.

Poté už ale vše probíhalo bez problémů: "Vzhledem k podmínkám, nepříjemnostem na trati i nervozitě z prvního závodu se přesto z mého pohledu dařilo a povedlo se zajíždět relativně komfortní a solidní časy. V závodě jsem se vyhnul kritickým momentům a již po startu jsme se skupinou Pacemakerů a Performerů (vozy skupiny C1 do 1400 ccm - pozn. red.) o dost odjeli soupeřům. Ve druhé půlce závodu jsem svedl úspěšný boj s jedním vozem Radical a dopadlo to dobře," měl Mareček v cíli radost.

Studená trať dala zabrat

Kromě ostatních vozů na dráze se Mareček musel během úvodního podniku poprat ještě s jedním soupeřem - chladnými počasí. To komplikovalo život jemu i dalším závodníkům.

"Od rána se teploty pohybovaly mezi nulou a tři a půl stupni. Pneumatiky dopoledne nefungovaly a v otevřených autech byl člověk po deseti minutách jízdy promrzlý, a to zejména na rukou. Po obědě se to trochu zlepšilo. Museli jsme se tomu přizpůsobit. Nejvíce jsem bojoval s rozdílem mezi zahřátými pneumatikami a studenou tratí.  Přilnavost byla prostě jinde. Na brzdách a v nájezdech do zatáček bylo trochu složité se s tím poprat," říká o svých patáliích se studenou dráhou.

Letošní sezona Carbonia Cupu bude pokračovat ve čtvrtek 5. května na Slovakiaringu. Tým RTR projects ale uvidíme znovu v akci již během nadcházejícího víkendu při úvodním podniku ESET Cupu na Hungaroringu. Zde absolvují s vozem KTM X-Bow GT4 první společné závodní vystoupení Matěj Pavlíček a Josef Knopp, kteří se zde budou připravovat před startem letošního ročníku seriálu ADAC GT4 Germany. V předběžné startovní listině figuruje také Tomáš Miniberger s vozem KTM X-Bow GTX.

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.